• Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze

• ZAJĘCIA DYDAKTYCZNO-WYRÓWNAWCZE

W naszej szkole zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze są organizowane  dla uczniów mających trudności w nauce, najczęściej w zakresie języka polskiego i matematyki a także z języka obcego. Uczęszczają na nie również uczniowie posiadający opinię PPP. Na zajęciach uczniowie mają zagwarantowaną możliwość  wyrównania braków  w zakresie dydaktyki.
                 Pierwsze szkolne kłopoty dziecka wynikają bardzo często z trudności w czytaniu, pisaniu oraz liczeniu. Aby je przezwyciężyć trzeba poznać przyczyny i znaleźć środki zaradcze. Nauka czytania, pisania i liczenia jest czynnością długotrwałą, przy tym skomplikowaną oraz wymagającą pełnej mobilizacji sił dziecka, a także dużego zaangażowania w pracę.  Wczesne wykrycie i wyrównanie zaburzeń, może skutecznie przeszkodzić ukształtowaniu się niewłaściwych postaw z powodu braku powodzenia w nauce.
                  W klasach I-III prowadzone są zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne dzieci.  Potrzeba tworzenia takich zajęć podyktowana jest specyfiką szkoły, w której istnieją oddziały integracyjne. Zajęcia te przewidziane są dla uczniów przejawiających się trudnościami w nauce oraz dla uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Głównym celem na etapie edukacji wczesnoszkolnej jest wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia. Nabywanie umiejętności czytania, pisania i liczenia.
        Cele szczegółowe:

• wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych;
        • rozbudzanie zainteresowań, wyrabianie motywacji do nauki, systematyczności i wytrwałości w nauce;
        • kształcenie umiejętności planowania i organizowania własnej pracy;
        • doskonalenie umiejętności pracy w zespole;
        • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za wyniki w nauce, nie poddawanie się niepowodzeniom, radzenie sobie z trudnościami;
        • dostosowanie wymagań  do możliwości dziecka;
        • stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i życzliwości;
        • stosowanie atrakcyjnych metod i form pracy.

Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze prowadzone są również na pozostałych etapach edukacyjnych z języka polskiego i matematyki.
        Cele szczegółowe:

• rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem,
        • kształcenie sprawności mówienia zgodnie z intencją,
        • doskonalenie umiejętności pisania zgodnie z poleceniem,
        • wykorzystanie umiejętności czytania, mówienia i pisania w praktyce
        • ćwiczenie sprawności językowej i ortograficznej
        • ćwiczenie estetyki pisma
        • praktyczne utrwalenie umiejętności zdobytych na lekcjach matematyki,
        • rozwijanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem,
        • rozwijanie sprawności rachunkowej,
        • kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego,
        • wyrabianie systematyczności, pracowitości i wytrwałości,
        • wyrabianie nawyków sprawdzania otrzymanych odpowiedzi i poprawiania błędnie  wykonanych zadań
        • wdrażanie do samokształcenia i samokontroli.