• Logopedia w naszej szkole

•                 W ramach pomocy psychologiczno- pedagogicznej prowadzone są w naszej szkole zajęcia logopedyczne. Opieką logopedyczną objęci są uczniowie posiadający opinię,  orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz dzieci wyłonione podczas przesiewowych badań logopedycznych(wykonanych w naszej placówce).
          Uczniowie uczestniczą w zajęciach logopedycznych indywidualnie lub grupowo.

Zajęcia logopedyczne obejmują:
          - usuwanie zaburzeń mowy
          - przywracanie mowy w przypadku jej utraty
          - nauczanie mowy, która się nie wykształciła
          - wyrównywanie opóźnień rozwoju mowy
          - wypracowanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej
          - likwidację przyczyn i skutków zaburzeń mowy do których zalicza się zarówno psychologiczne, jak i pedagogiczne konsekwencje zaburzeń mowy.

Elementami terapii logopedycznej są:
          - ćwiczenia sprawności narządów artykulacyjnych
          - ćwiczenia oddechowe i fonacyjne
          - ćwiczenia w rozumieniu i nadawaniu mowy
          - ćwiczenia słuchu fonematycznego.

Mowa jest w naszym życiu niezbędnym elementem, a problemy z mową powodują szereg problemów w komunikacji co ma niebagatelne znaczenie dla naszego funkcjonowania w społeczeństwie - od grupy przedszkolnej i klasy w szkole w przypadku dzieci, po grupę rówieśniczą u nastolatków.
          Prawidłowe kształtowanie się i rozwój mowy dziecka stanowi podstawę kształtowania się i rozwoju jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy poznaje ono otaczający go świat; dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia  i spostrzeżenia.

Logopeda Elżbieta Wiśniewska